Zamknij
Kariera - Porady

Dylemat pracujących rodziców: Co z dzieckiem w trakcie ferii?

Witold Sokołowski, 2016-02-02 12:41:21

Ferie zimowe to czas, gdy placówki edukacyjne są zamknięte. Uczniowie cieszą się więc odpoczynkiem od zajęć dydaktycznych, a rodzice często mają dylemat, kto zajmie się dziećmi w trakcie ich pracy? Aby pomóc pracującym rodzicom rozwiązać ten problem, niektóre firmy organizują opiekę w miejscu pracy.

Była minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska zaapelowała kiedyś do dyrekcji szkół podstawowych i gimnazjalnych o zorganizowanie zajęć opiekuńczych dla dzieci podczas przerwy świątecznej. Opieka miała być sprawowana w dni wolne od nauki, które jednocześnie nie są dniami świątecznymi i tym samym czasem wolnym od pracy rodziców. To miało pomóc rozwiązać rodzicom dylemat, kto zajmie się dziećmi, gdy oni muszą iść do pracy. Niestety podobnego rozwiązania nie można zastosować w trakcie ferii zimowych. Jest to czas wolny zarówno dla dzieci jak i dla pedagogów szkolnych. Rodzice, którzy w trakcie ferii nie mają urlopów, muszą więc radzić sobie w inny sposób.

Pracodawca na ratunek

Zgodnie z zyskującą na popularności ideą work life balance oraz z rosnącą świadomością odpowiedzialnego zarządzania, coraz więcej firm angażuje się w kwestię zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym swojego personelu. Niektórzy pracodawcy decydują się zastosować rozwiązania takie jak organizacja półkolonii dla dzieci pracowników. Dzięki temu w trakcie przerw od zajęć takich jak ferie zimowe, czy letnie, rodzice nie muszą martwić się organizacją opieki dla najmłodszych. - Widzimy bardzo duży entuzjazm ze strony pracodawców w stosunku do tego rozwiązania. Możemy śmiało powiedzieć, że aż pięć razy więcej firm zainteresowało się w tym roku organizacją półkolonii, w stosunku do roku poprzedniego. Część z nich zdecydowała się wdrożyć projekt półkolonii na ferie, część planuje zrobić to także w okresie wakacyjnym. – mówi Pawlos Mandzios z firmy Baby&Care, największej ogólnopolskiej firmie świadczącej usługi opiekuńczo-medyczne, która jest organizatorem półkolonii w firmach.

Jak wyglądają półkolonie?

Rodzic idąc do pracy zostawia dziecko w klubie malucha przygotowanym na potrzeby półkolonii. Czekają tam profesjonalne nianie, które opiekują się dziećmi, aż do zakończenia pracy rodziców. Podopieczni mają zorganizowaną kompleksową opiekę, zabawy oraz edukacyjne zajęcia.

– Program półkolonii przygotowany jest tak, aby dzieci spędzały czas zarówno na zabawie jak i ciekawych, rozwojowych zajęciach. Organizujemy np. zajęcia sportowe, warsztaty plastyczne, muzyczne, teatralne, taneczne, czy językowe. Program zajęć dostosowujemy do potrzeb, miejsca oraz grupy wiekowej dzieci – opisuje Pawlos Mandzios. Półkolonie przeznaczone są zarówno dla maluchów jak i dzieci nastoletnich, do 14 roku życia. Osoby zajmujące się dziećmi podczas półkolonii, to wykwalifikowane opiekunki i nauczyciele, którzy posiadają udokumentowane, wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, wykształcenie pedagogiczne oraz certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy.

W biurze lub po sąsiedzku

Jak się okazuje, aby zorganizować półkolonie na początek wystarczą chęci pracodawcy. Przestrzeń nie stanowi problemu.

- Półkolonie można zorganizować w biurze, np. przystosowując pod ten cel salę konferencyjną. Jeśli firma nie dysponuje wolnym miejscem, lub nie chce organizować klubu malucha w pomieszczeniach biurowych, to na potrzeby projektu wynajmujemy inny budynek w bezpośrednim sąsiedztwie firmy. – wyjaśnia Mandzios. Są to np. placówki edukacyjne, które mają rozbudowane zaplecze jak sala gimnastyczna, świetlica, stołówka, ale także domy kultury, pensjonaty i inne pomieszczenia, które na czas półkolonii można zaaranżować na klubik dziecięcy.

Takie problemy jak ten, w jaki sposób zapewnić opiekę dziecku w takcie ferii, gdy trzeba iść do pracy, to codzienność wielu pracujących rodziców. Dobrze, że trend angażowania się pracodawców w niektóre potrzeby pracowników i wychodzenia im naprzeciw staje się coraz bardziej popularny.

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


Patricia Kazadi twarzą AVON Mark

Patricia Kazadi – osobowość telewizyjna, piosenkarka i aktorka została ambasadorką nowej linii kosmetyków do makijażu – ...

Cukiernia Sowa nowym klientem Mint Media

Cukiernia Sowa nowym klientem Mint Media

Od stycznia bieżącego roku agencja interaktywna Mint Media kompleksowo obsługuje profil marki na Facebooku. 

Jestem lekko… no właśnie jaka? Rusza wyjątkowa akcja marki Żywiec Zdrój

Kobiecy nastrój bywa zmienny a natura przewrotna. Raz jesteśmy pełne energii do działania, a już za ...