Zamknij
Kariera - Porady

Dylemat pracujących rodziców: Co z dzieckiem w trakcie ferii?

Witold Sokołowski, 2016-02-02 12:41:21

Ferie zimowe to czas, gdy placówki edukacyjne są zamknięte. Uczniowie cieszą się więc odpoczynkiem od zajęć dydaktycznych, a rodzice często mają dylemat, kto zajmie się dziećmi w trakcie ich pracy? Aby pomóc pracującym rodzicom rozwiązać ten problem, niektóre firmy organizują opiekę w miejscu pracy.

Była minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska zaapelowała kiedyś do dyrekcji szkół podstawowych i gimnazjalnych o zorganizowanie zajęć opiekuńczych dla dzieci podczas przerwy świątecznej. Opieka miała być sprawowana w dni wolne od nauki, które jednocześnie nie są dniami świątecznymi i tym samym czasem wolnym od pracy rodziców. To miało pomóc rozwiązać rodzicom dylemat, kto zajmie się dziećmi, gdy oni muszą iść do pracy. Niestety podobnego rozwiązania nie można zastosować w trakcie ferii zimowych. Jest to czas wolny zarówno dla dzieci jak i dla pedagogów szkolnych. Rodzice, którzy w trakcie ferii nie mają urlopów, muszą więc radzić sobie w inny sposób.

Pracodawca na ratunek

Zgodnie z zyskującą na popularności ideą work life balance oraz z rosnącą świadomością odpowiedzialnego zarządzania, coraz więcej firm angażuje się w kwestię zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym swojego personelu. Niektórzy pracodawcy decydują się zastosować rozwiązania takie jak organizacja półkolonii dla dzieci pracowników. Dzięki temu w trakcie przerw od zajęć takich jak ferie zimowe, czy letnie, rodzice nie muszą martwić się organizacją opieki dla najmłodszych. - Widzimy bardzo duży entuzjazm ze strony pracodawców w stosunku do tego rozwiązania. Możemy śmiało powiedzieć, że aż pięć razy więcej firm zainteresowało się w tym roku organizacją półkolonii, w stosunku do roku poprzedniego. Część z nich zdecydowała się wdrożyć projekt półkolonii na ferie, część planuje zrobić to także w okresie wakacyjnym. – mówi Pawlos Mandzios z firmy Baby&Care, największej ogólnopolskiej firmie świadczącej usługi opiekuńczo-medyczne, która jest organizatorem półkolonii w firmach.

Jak wyglądają półkolonie?

Rodzic idąc do pracy zostawia dziecko w klubie malucha przygotowanym na potrzeby półkolonii. Czekają tam profesjonalne nianie, które opiekują się dziećmi, aż do zakończenia pracy rodziców. Podopieczni mają zorganizowaną kompleksową opiekę, zabawy oraz edukacyjne zajęcia.

– Program półkolonii przygotowany jest tak, aby dzieci spędzały czas zarówno na zabawie jak i ciekawych, rozwojowych zajęciach. Organizujemy np. zajęcia sportowe, warsztaty plastyczne, muzyczne, teatralne, taneczne, czy językowe. Program zajęć dostosowujemy do potrzeb, miejsca oraz grupy wiekowej dzieci – opisuje Pawlos Mandzios. Półkolonie przeznaczone są zarówno dla maluchów jak i dzieci nastoletnich, do 14 roku życia. Osoby zajmujące się dziećmi podczas półkolonii, to wykwalifikowane opiekunki i nauczyciele, którzy posiadają udokumentowane, wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, wykształcenie pedagogiczne oraz certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy.

W biurze lub po sąsiedzku

Jak się okazuje, aby zorganizować półkolonie na początek wystarczą chęci pracodawcy. Przestrzeń nie stanowi problemu.

- Półkolonie można zorganizować w biurze, np. przystosowując pod ten cel salę konferencyjną. Jeśli firma nie dysponuje wolnym miejscem, lub nie chce organizować klubu malucha w pomieszczeniach biurowych, to na potrzeby projektu wynajmujemy inny budynek w bezpośrednim sąsiedztwie firmy. – wyjaśnia Mandzios. Są to np. placówki edukacyjne, które mają rozbudowane zaplecze jak sala gimnastyczna, świetlica, stołówka, ale także domy kultury, pensjonaty i inne pomieszczenia, które na czas półkolonii można zaaranżować na klubik dziecięcy.

Takie problemy jak ten, w jaki sposób zapewnić opiekę dziecku w takcie ferii, gdy trzeba iść do pracy, to codzienność wielu pracujących rodziców. Dobrze, że trend angażowania się pracodawców w niektóre potrzeby pracowników i wychodzenia im naprzeciw staje się coraz bardziej popularny.

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Właściciel marki Škoda Auto, Volkswagen Group Polska, prowadzi na swojej stronie internetowej kampanię „ŠKODA – Talk ...

Gest, który uczyni cię wiarygodnym

Położenie ręki na sercu może zwiększyć wiarygodność gestykulującego, a nawet wpłynąć na jego późniejsze zachowanie. Naukowcy ...

Festiwal YouTube w Polsce już 18 czerwca

Zbliża się 3. edycja Orange Video Fest by LifeTube – największe spotkanie youtuberów, gamerów i ich fanów ...