Zamknij
Kariera - Informacje

Współczesny freelancer - czyli kto?

Paweł Gębusiak, 2012-11-02 10:09:27

Getak.pl - serwis internetowy, którego celem jest umożliwienie zleceniodawcom i fachowcom-freelancerom spotkania się w sieci i nawiązania efektywnej współpracy - chce wspólnie ze swoimi użytkownikami stworzyć aktualną definicję słowa "freelancer".

"Kim jest freelancer? Co to znaczy freelancować? Kto korzysta albo kto może korzystać z ‘pomocy’ freelancera? Co to znaczy, że jest ‘free’? Freelancer, nazywany też ‘wolnym strzelcem’, to niezależny fachowiec, który realizuje projekty zlecone mu przez przedsiębiorcę, firmę czy prywatną osobę. Pracuje w takich godzinach, jakie sam sobie ustala, i skąd chce - może mieszkać nawet tysiące kilometrów od swojego zleceniodawcy, bo zazwyczaj powierzone mu zadania realizuje zdalnie i kontaktuje się ze swoim pracodawcą drogą mailową. Najczęściej rozlicza się za efekt. Te same usługi może oferować kilku zleceniodawcom równocześnie i równocześnie je dla nich realizować. Rozlicza się ze swoimi klientami za pomocą faktur, jeśli prowadzi własną działalność gospodarczą lub firmę, albo na umowę o dzieło lub umowę-zlecenie. Jakie elementy należałoby dopisać do tej listy? O to chcemy spytać samych freelancerów i wraz z nimi stworzyć definicję na miarę obecnych czasów - czasów, kiedy freelancerów jest w Polsce i na całym świecie coraz więcej" - proponuje Radosław Kobus, współtwórca portalu Getak.pl.

Według nieoficjalnych badań, w Polsce już co piąty pracownik jest freelancerem. Niektórzy sami decydują się na tę drogę zarobkowania, innych zmusza do tego sytuacja. Wszyscy jednak, aby móc działać i zarabiać, potrzebują stałego dostępu do atrakcyjnych zleceń i poważnych zleceniodawców, którzy potrafią docenić talent i zaangażowanie freelancerów w realizację powierzonych projektów. Przedsiębiorcy natomiast, szczególnie w niepewnych gospodarczo czasach, poszukują zdolnych i godnych zaufania wykonawców, którym mogą powierzyć realizację ciekawych projektów, ale których nie muszą zatrudniać na umowę o pracę, która wiąże się dla pracodawcy z dodatkowymi kosztami. Getak.pl to platforma, której celem jest ułatwienie nawiązywania kontaktów między tymi grupami. Nowa definicja słowa ‘freelancer’ - stworzona zarówno przez freelancerów, jak i przez przedsiębiorców, którzy na co dzień z pomocy pracujących niezależnie wykonawców korzystają - może stać się przyczynkiem do poprawy jakości tych kontaktów i zwiększenia ich częstotliwości.

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


Patricia Kazadi twarzą AVON Mark

Patricia Kazadi – osobowość telewizyjna, piosenkarka i aktorka została ambasadorką nowej linii kosmetyków do makijażu – ...

Cukiernia Sowa nowym klientem Mint Media

Cukiernia Sowa nowym klientem Mint Media

Od stycznia bieżącego roku agencja interaktywna Mint Media kompleksowo obsługuje profil marki na Facebooku. 

Jestem lekko… no właśnie jaka? Rusza wyjątkowa akcja marki Żywiec Zdrój

Kobiecy nastrój bywa zmienny a natura przewrotna. Raz jesteśmy pełne energii do działania, a już za ...