Zamknij
Kariera - Informacje

Współczesny freelancer - czyli kto?

Paweł Gębusiak, 2012-11-02 10:09:27

Getak.pl - serwis internetowy, którego celem jest umożliwienie zleceniodawcom i fachowcom-freelancerom spotkania się w sieci i nawiązania efektywnej współpracy - chce wspólnie ze swoimi użytkownikami stworzyć aktualną definicję słowa "freelancer".

"Kim jest freelancer? Co to znaczy freelancować? Kto korzysta albo kto może korzystać z ‘pomocy’ freelancera? Co to znaczy, że jest ‘free’? Freelancer, nazywany też ‘wolnym strzelcem’, to niezależny fachowiec, który realizuje projekty zlecone mu przez przedsiębiorcę, firmę czy prywatną osobę. Pracuje w takich godzinach, jakie sam sobie ustala, i skąd chce - może mieszkać nawet tysiące kilometrów od swojego zleceniodawcy, bo zazwyczaj powierzone mu zadania realizuje zdalnie i kontaktuje się ze swoim pracodawcą drogą mailową. Najczęściej rozlicza się za efekt. Te same usługi może oferować kilku zleceniodawcom równocześnie i równocześnie je dla nich realizować. Rozlicza się ze swoimi klientami za pomocą faktur, jeśli prowadzi własną działalność gospodarczą lub firmę, albo na umowę o dzieło lub umowę-zlecenie. Jakie elementy należałoby dopisać do tej listy? O to chcemy spytać samych freelancerów i wraz z nimi stworzyć definicję na miarę obecnych czasów - czasów, kiedy freelancerów jest w Polsce i na całym świecie coraz więcej" - proponuje Radosław Kobus, współtwórca portalu Getak.pl.

Według nieoficjalnych badań, w Polsce już co piąty pracownik jest freelancerem. Niektórzy sami decydują się na tę drogę zarobkowania, innych zmusza do tego sytuacja. Wszyscy jednak, aby móc działać i zarabiać, potrzebują stałego dostępu do atrakcyjnych zleceń i poważnych zleceniodawców, którzy potrafią docenić talent i zaangażowanie freelancerów w realizację powierzonych projektów. Przedsiębiorcy natomiast, szczególnie w niepewnych gospodarczo czasach, poszukują zdolnych i godnych zaufania wykonawców, którym mogą powierzyć realizację ciekawych projektów, ale których nie muszą zatrudniać na umowę o pracę, która wiąże się dla pracodawcy z dodatkowymi kosztami. Getak.pl to platforma, której celem jest ułatwienie nawiązywania kontaktów między tymi grupami. Nowa definicja słowa ‘freelancer’ - stworzona zarówno przez freelancerów, jak i przez przedsiębiorców, którzy na co dzień z pomocy pracujących niezależnie wykonawców korzystają - może stać się przyczynkiem do poprawy jakości tych kontaktów i zwiększenia ich częstotliwości.

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Właściciel marki Škoda Auto, Volkswagen Group Polska, prowadzi na swojej stronie internetowej kampanię „ŠKODA – Talk ...

Gest, który uczyni cię wiarygodnym

Położenie ręki na sercu może zwiększyć wiarygodność gestykulującego, a nawet wpłynąć na jego późniejsze zachowanie. Naukowcy ...

Festiwal YouTube w Polsce już 18 czerwca

Zbliża się 3. edycja Orange Video Fest by LifeTube – największe spotkanie youtuberów, gamerów i ich fanów ...