Zamknij
Kariera - Informacje

Za pracą raczej się nie przeprowadzimy

Witold Sokołowski, 2012-05-07 23:54:31

Jesteśmy gotowi zmienić obecną pracę, gdybyśmy dostali bardziej atrakcyjną ofertę, ale niekoniecznie w sytuacji, gdyby wymagano od nas przeprowadzania się w inny rejon Polski – wynika z badania Pracuj.pl. Jak podaje serwis, nasza skłonność do wyjazdów za pracą spada z roku na rok.

Poszukiwanie lub zmiana pracy jest niewątpliwie jedną z bardziej stresujących sytuacji w naszym życiu. Szczególnie, jeśli związane jest to ze zmianą dotychczasowego otoczenia, a nawet miejsca zamieszkania. Aż co trzeci badany przez Pracuj.pl pod koniec ubiegłego roku, przyznał, że poszukiwanie nowej pracy kojarzy im się ze stresem związanym ze zmianą otoczenia. Jednocześnie blisko 70% ankietowanych byłoby gotowych rozważyć zmianę obecnie wykonywanego zajęcia, gdyby znaleźli atrakcyjną dla siebie ofertę. Nieco częściej taką opinię wyrażali mężczyźni niż kobiety.

Co ciekawe jednak, atrakcyjna oferta pracy nie jest w stanie nas skusić do przeprowadzki. Tylko 27% ankietowanych spośród grupy, która wyraziła chęć zmiany pracy na bardziej dla nich interesującą, byłoby gotowych dla nowego pracodawcy zmienić miejsce zamieszkania. Zdecydowanie mniej chętne do przenosin są panie, pracownicy z większym stażem zawodowym i - co może być nieco zaskakujące - osoby z mniejszych miejscowości.

Wyniki badania Pracuj.pl pokazują też, że nasza skłonność do relokacji zamiast rosnąć, spada. W analogicznym okresie 2010 roku gotowość do zmiany miejsca zamieszkania wyraziło 37% ankietowanych, a w 2009 - 35%. Zdaniem Elżbiety Flasińskiej z Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl to negatywne zjawisko i szukający pracy muszą pogodzić się z tym, że czasem przeprowadzka jest jedyną szansą na znalezienie pracy.

- Te dane pokazują, że nadal dość tradycyjnie podchodzimy do naszego życia zawodowego. Obecny rynek pracy tak dynamicznie się zmienia, że wymaga od pracowników większej elastyczności i mobilności. Jako pracownicy musimy zdać sobie sprawę z tego, że czasy, kiedy całe życie pracowało się w jednej firmie, a nawet w jednej branży dawno minęły. Dzisiejsze realia zmuszają nas do poszerzania kompetencji, zdobywania nowych kwalifikacji, ale coraz częściej również do zmiany środowiska, w którym żyjemy. Bez uzmysłowienia sobie tego nadal będziemy mieli do czynienia z niedopasowaniem na rynku pracy – mówi Elżbieta Flasińska.

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Właściciel marki Škoda Auto, Volkswagen Group Polska, prowadzi na swojej stronie internetowej kampanię „ŠKODA – Talk ...

Gest, który uczyni cię wiarygodnym

Położenie ręki na sercu może zwiększyć wiarygodność gestykulującego, a nawet wpłynąć na jego późniejsze zachowanie. Naukowcy ...

Festiwal YouTube w Polsce już 18 czerwca

Zbliża się 3. edycja Orange Video Fest by LifeTube – największe spotkanie youtuberów, gamerów i ich fanów ...